zaloguj się   |   załóż konto   |

Liczy się inicjatywa

W maju zacznie funkcjonować pierwsze w mieście Centrum Informacji Lokalnej

Powiatowa Biblioteka Publiczna jako jedyna z terenu województwa łódzkiego zakwalifikowała się do III edycji programu „Biblioteka - Centrum Informacji Lokalnej". Program, realizowany od dwóch lat przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pięcioletnia współpraca pozwala bowiem na stworzenie miejsca do szeroko rozumianej aktywności lokalnej.

Podstawowym zadaniem biblioteki jest zapewnienie jej czytelnikom bogatego księgozbioru. Z drugiej strony wychodząc na przeciw oczekiwaniom młodych ludzi, książnice starają się połączyć tradycyjne i współczesne źródła przepływu informacji. Dlatego też, coraz częściej pojawiają się tu stanowiska komputerowe i miejsca twórczych spotkań młodych mieszkańców całego regionu.

- Wasza biblioteka jest w zasadzie przygotowana do wejścia w pierwszy etap naszego programu - oceniła Katarzyna Tadeusiak - Jeznach, koordynator programu „Biblioteka - Centrum Informacji Lokalnej". - Posiadacie duże zasoby informatyczne, biblioteka jest dobrze zlokalizowana... Widać, że jest to popularne miejsce, bo młodzież wciąż tu przebywa.

Przedstawicielka Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży gościła w rawskiej książnicy w środę, 8 marca. Wspólnie z Jolantą Niwińską, architektem wnętrz oceniały zasoby biblioteczne i możliwości szybkiego przystosowania biblioteki do wymogów programowych CIL-u.

- Przewidujemy tylko drobne zabiegi kosmetyczne-wyjaśniła pani Jolanta. - Obiekt jest nowy, wyremontowany w obowiązujących standardach. Jest miło i przytulnie, więc biblioteka ma 90 proc. plusów.

Partnerem w tworzeniu pierwszego w mieście Centrum Informacji Lokalnej będzie dla biblioteki Stowarzyszenie „Kuźnica".

- CIL to nie tylko zasoby informatyczne i wypożyczalne, ale przede wszystkim działania podejmowane głównie przez grupy młodzieżowe - wyjaśniała pani Katarzyna. - Młodzież sama wykonuje projekty na rzecz środowiska lokalnego.
W jednej z bibliotek objętych naszym programem młodzi ludzie prowadzą na przykład zajęcia z podstaw komputera.

Biblioteka została zakwalifikowana do programu na podstawie nadesłanego wcześniej projektu.

- Nasze działania rozpoczniemy uroczystą inauguracją - zdradza Elżbieta Jasnowska, dyrektor biblioteki. - W planach mamy m.in. warsztaty dziennikarskie i pisarskie, comiesięczne spotkania dyskusyjnego klubu filmowego, a także „Wakacje z biblioteką". Na pewno nie będziemy się nudzić...

Na przełomie marca i kwietnia fundacja chce również wprowadzić program skierowany do świetlic środowiskowych.

- Przyznam, że obserwujemy małą aktywność województwa łódzkiego, dlatego też nowy program będzie dotyczył świetlic i organizacji pozarządowych tylko z tego terenu - tłumaczyła Katrzyna Tadeusiak - Jeznach. - Warto więc na przełomie marca i kwietnia zajrzeć na naszą stronę internetową www.pcyf.org. pl i wziąć udział w konkursie „Świetlica - moje miejsce".