zaloguj się   |   załóż konto   |

Aktywizować młodych

Od środy działa w naszym mieście pierwsze
w województwie łódzkim Centrum Informacji Lokalnej

Występ Jerzego Mamcarza oraz otwarcie wystawy „Świat na starych mapach" uświetniło rozpoczęcie programu „Biblioteka - Centrum Informacji Lokalnej".  W ramach projektu od maja aż do października odbywać się będą warsztaty, spotkania, dyskusje i projekcje filmów. Miłośnicy regionu rawskiego na pewno nie będą narzekać na nudę...

Uroczysta inauguracja Centrum Informacji Lokalnej połączona została z Dniem Bibliotekarza. Dlatego też w Powiatowej Bibliotece Publicznej zgromadziły się panie pracujące w bibliotekach pięciu różnych gmin.

- Od dzieciństwa spędzałem dużo czasu w bibliotece - przyznał Józef Matysiak, starosta rawski składając bibliotekarkom życzenia. - To był taki zaczarowany świat książki. Za to, jak potraficie panie wprowadzać młodych ludzi w ten właśnie świat, serdecznie dziękuję. Proszę przyjąć życzenia dużo zdrowia i satysfakcji z tego, co robicie, bo to naprawdę ważna praca.

Wszystkie panie bibliotekarki z okazji swojego święta otrzymały czerwone róże, a Elżbieta Jasnowska, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej, wręczyła im dodatkowo certyfikaty ukończenia kursu internetowego.

Tańczące ogrody i mapy
Otwarcie CIL-u uświetnił występ Jerzego Mamcarza, pieśniarza i kompozytora. Autorskie kompozycje przeplatane były ciekawymi anegdotami i wierszami z tomiku „Jeszcze tańczą ogrody". Występ wyraźnie przypadł zebranej publiczności do gustu, bo każdy utwór nagradzany był gromkimi brawami.

Zainteresowaniem gości cieszyła się również wystawa reprodukcji starych map podarowanych bibliotece przez Konrada i Wandę Pirwitz. - Pierwsze mapy świata na początku naszej ery opracował grecki astronom Klaudiusz Ptolemeusz - tłumaczył pan Konrad.

- Zanim powstały kolejne, minęło aż piętnaście wieków.

Nie zbrakło globusa, kompasu, lunety, a nawet... młotka i pomarańczy. - W ten sposób najłatwiej wytłumaczyć, co oznacza odwzorowanie kartograficzne, czyli przekształcenie kuli na płaszczyznę - wyjaśnił nam rawianin.

Centrum inicjatyw
Najważniejszym punktem spotkania było jednak otwarcie lokalnego centrum informacji.

- Projekt realizowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego „Kuźnica" jest finansowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe - wyjaśniła Kinga Maruszczak, koordynator projektu. - Biblioteka ma stać się miejscem, gdzie ludzie będą mogli otrzymywać aktualne informacje na temat tego, co się dzieje lub działo w powiecie i mieście.

W ramach projektu organizowane będą warsztaty, spotkania i projekcje filmów. Twórcy programu chcą również zachęcić młodych ludzi do dyskusji na temat aktywności obywatelskiej, współpracy oraz zdobywania i przekazywania informacji.

W projekcie może wziąć udział każdy aktywny mieszkaniec Rawy i powiatu rawskiego. Pierwsza inicjatywa - Dyskusyjny Klub Filmowy rozpocznie swoją działalność w czwartek, 25 maja o godzinie 18. W sali konferencyjnej starostwa powiatowego wyświetlony zostanie film „Ostatni dzwonek". Od piątku ruszają natomiast warsztaty aktywizacji i współpracy. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres: cilrawa@poczta.fm. Patronat medialny nad projektem objął „Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy".