zaloguj się   |   załóż konto   |

Świat na starych mapach

Już wkrótce rawscy miłośnicy geografii będą mogli osobiście prześledzić drogi, którymi nasi przodkowie dążyli do poznawania świata i odkrywania jego tajemnic. W Powiatowej Bibliotece Publicznej przygotowywana jest wystawa map pokazująca nie tylko wyobrażenie Ziemi sprzed kilkuset lat, ale i najnowszy obraz zarówno Polski, jak i świata.

Blisko trzydzieści map świata z XVI - XIX wieku obejrzą goście wystawy w bibliotece powiatowej, Niektóre z eksponatów liczą nawet 500 lat!  Wśród nich m.in. mapa z 1772 roku z widocznym ówczesnym województwem rawskim.
O terminie wystawy „Świat na starych mapach" w Powiatowej Bibliotece Publicznej poinformujemy Czytelników na łamach „Głosu".

Pomysł stworzenia tego typu wystawy narodził się już dawno, a jego autorem jest Konrad Pirwitz - rawianin, którego od lat fascynuje piękno starych, misternie wykonanych map. Bibliotekarki chętnie zgodziły się na realizację projektu i zaczęły się poszukiwania...

- W zasadzie wszystko zawdzięczamy panu Konradowi - podkreśla Katarzyna Grochal, pracownik biblioteki. - Nie tylko powiedział nam gdzie powinnyśmy zgłosić się, by uzyskać część niezbędnych materiałów, ale i sam przy każdej wizycie donosi nam kolejne, bardzo ciekawe egzemplarze z domowej biblioteczki.

Wanda i Konrad Pirwitz przekonują natomiast, że stworzenie przyszłej wystawy nie będzie ich zasługą, a zespołu ludzi, którzy po prostu kochają geografię.

- Pierwsze mapy świata na początku naszej ery opracował grecki astronom Klaudiusz Ptolemeusz - opowiadał nam pan Konrad na jednym z bibliotecznych spotkań. - Aż trudno uwierzyć, ale minęło piętnaście wieków nim powstały kolejne. Wtedy bowiem nastąpił rozkwit morskich podróży, który pociągnął za sobą odkrycia nowych lądów.

Wśród zgromadzonych materiałów jest blisko trzydzieści starych map świata. Pochodzą one z XVI-XIX wieku. Niektóre mają nawet pięćset lat!

- Te mapy, to wręcz dzieła sztuki, zarówno pod względem technicznym, jak i plastycznym - objaśniał geodeta, pokazując szereg misternie wykonanych egzemplarzy. - Wszystkie egzemplarze wykonane zostały z największym zaangażowaniem i dokładnością. Bogate zdobienia obrazują natomiast piękno ludzkiej kultury, która przetrwała do dziś.
Każda z map jest wyjątkowa i z daleka przyciąga oko. Złudne jest tylko wrażenie, że misterne arcydzieła pochodzą prosto z... muzeum.

- Wspólnie z żoną wybraliśmy trzy spośród posiadanych przez nas map - zdradza z uśmiechem pan Konrad. - Oprawimy je w ramy i powiesimy na ścianie.

Wśród starych map świata znajdują się również i te przedstawiające państwo polskie, a nawet nasz region. Na arkuszu z 1772 r. będzie można odnaleźć województwo rawskie, które swoim terytorium obejmowało wówczas nie tylko obecny powiat, ale i Mszczonów czy Sochaczew.

- Na mapie o większej skali znaleźliśmy również Rylsk - dopowiada Beata Iwaszkiewicz, bibliotekarka.

Stare mapy będą głównym motywem wystawy. Na tym jednak jej bogactwo się nie skończy. Zaprezentowane zostaną również wydawnictwa bardziej współczesne. Szczególnym okazem będzie z pewnością Atlas Rzeczpospolitej Polskiej, podarowany bibliotece przez Jerzego Albina, Głównego Geodetę Kraju.

- W zakresie kartografii, jest to wyjątkowe dzieło, prawdziwa kopalnia wiedzy o Polsce, jej przyrodzie, społeczeństwie, gospodarce i historii - tłumaczy Konrad Pirwitz. - Atlas nie jest zszyty, więc można wymieniać lub uzupełniać aktualizowane wciąż tematy.

Ciekawostką będą również mapy tyflogoliczne i anaglifowe. Pierwsze przeznaczone są dla osób niewidomych i słabowidzących. Ich poszczególne elementy przedstawiane są w formie wypukłej z napisami w systemie Braille. Arkusze anaglifowe przedstawiają natomiast obraz trójwymiarowy. Ogląda się je w specjalnych okularach i wykorzystuje do planowania zagospodarowania przestrzennego danego terenu.

Na wystawie znajdzie się również kilka fotografii lotniczych przedstawiających okolice Krakowa i Częstochowy.

- Robienie zdjęć lotniczych, zdecydowanie przyspieszyło produkcję map - przekonywał rawianin. - Ale na ten temat mogę mówić w nieskończoność, bo znam go od podszewki. Sam bowiem wykonałem kilkaset takich lotów, a później opowiadałem o tym już jako wykładowca.

„Świat na starych mapach" powstanie głównie dzięki materiałom przekazanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Ich oryginały znajdują się Bibliotece Narodowej w Warszawie. Pozostałe mapy pochodzą z prywatnych zbiorów Agencji Wydawniczej „Sztych" i domowej biblioteczki państwa Pirwitz. Kiedy zatem możemy liczyć na otwarcie wystawy?

- Chciałybyśmy jak najszybciej - zapewnia Katarzyna Grochal, bibliotekarka. - Wcześniej czeka nas jednak remont. Jak tylko ustalimy konkretny termin, na pewno o tym poinformujemy.