zaloguj się   |   załóż konto   |

Z myślą o czytelnikach

Powiększa się księgozbiór Powiatowej Biblioteki Publicznej. Po wakacjach na bibliotecznych półkach przybędzie grubo ponad tysiąc pozycji. Czytelnicy już się cieszą, ponieważ dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury wreszcie jest co poczytać…

- Osoby, które przychodziły do biblioteki wypożyczyć „coś lekkiego" do poczytania często były trochę zawiedzione - przyznaje Beata Iwaszkiewicz, bibliotekarka.

- Teraz już mają w czym wybierać. Biblioteka jest najmłodszą w mieście, a co za tym idzie ma również najmniejszy księgozbiór.

- Zakupiliśmy sporo nowości wydawniczych - wyjaśnia pani Beata. - Opowiadania Katarzyny Grocholi, powieści popularne - ostatnio Izy Sowy i Moniki Szwai czy wciąż cieszące się ogromnym zainteresowaniem powieści Dana Browna. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.

W bibliotecznych pomieszczeniach przybyło nie tylko książek, ale i regałów. Powiększający się księgozbiór przestał się bowiem mieścić na półkach, które do tej pory znajdowały się na wyposażeniu biblioteki. Zanim jednak książki trafią na regały, muszą zostać skatalogowane.

- Musimy wprowadzić je do księgi inwentarzowej, nadać im numer, ostemplować - wylicza pani Beata. - W ten sposób dla każdej książki tworzymy osobne konto.

Biblioteczne półki wypełnianie tylko sensacje, kryminały i romanse. Z zakupów zadowoleni będą zarówno miłośnicy literatury popularnej, jak uczniowie czy studenci. - Zakupiłyśmy także trochę książek popularnonaukowych - dodaje bibliotekarka. - Zupełną nowością są natomiast książki w oryginalnej, angielskiej wersji.

Zapotrzebowanie na tego typu lektury zgłaszały przede wszystkim osoby, które chciały sprawdzić swoje umiejętności językowe. Teraz mają na to szansę.

- Większość z tych książek ma swoje odnośniki w języku polskim - wyjaśnia Beata Iwaszkiewicz. - Można zatem jednocześnie wypożyczyć książkę w języku angielskim i przetłumaczoną w języku polskim. Jeśli czytelnicy chętnie będą po nie sięgać, księgozbiór na pewno będziemy uzupełniać.

Bibliotekarki liczą, że jeszcze przed końcem roku w książnicy uruchomiony zostanie elektroniczny system wypożyczeń wprowadzony już w oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Jesteśmy w kontakcie z autorem programu „Mateusz" - tłumaczy Elżbieta Jasnowska, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej. - I mamy nadzieję, że uda nam się wprowadzić go jak najszybciej.

Wprowadzenie „Mateusza" ułatwi czytelnikom dostęp do zasobów wszystkich rawskich bibliotek. Umożliwi bowiem wypożyczanie lektur na jedną kartę biblioteczną ważną w każdej książnicy.