zaloguj się   |   załóż konto   |

Spotkali się z historią

Niezwykle ciekawie zapowiada się jesienna „ramówka” w Powiatowej Bibliotece Publicznej. Klub filmowy, warsztaty dziennikarskie, internetowe, pisarskie... To tylko niektóre z zajęć, które od ubiegłego tygodnia odbywają się w ramach programu „Biblioteka - Centrum Informacji Lokalnej”


Wraz z początkiem roku szkolnego ogłoszony został konkurs poświęcony najpiękniejszym zakątkom naszego powiatu. - Dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych jest to konkurs literacki pod nazwą „Niezwykłe miejsca w powiecie rawskim" - mówi Katarzyna Grochal, bibliotekarka. - Dzieci z klas I-VI mogą natomiast wykonać prace plastyczne „Szlakiem miejsc niezwykłych w powiecie rawskim"

Dobre kino
Program CIL-u ruszył w ubiegły czwartek. Rozpoczął się spotkaniem miłośników dobrego kina. Rawscy kinomaniacy obejrzeli produkcję „Good night and good luck". - Na piątek zaplanowałyśmy aktywizację młodzieży z kółek historycznych - dodaje Beata Iwaszkiewicz, bibliotekarka. - Spotkanie z historią poprowadziła pani Dorota Błażejewska, nauczyciel historii z rawskiego liceum.

Tajemnicze spotkanie
Dla młodzieży, która jeszcze przed wyznaczonym czasem zajęła miejsca w bibliotecznej sali, temat zajęć spowity był tajemnicą... - O dzisiejszym spotkaniu poinformowała nas pani od historii - wyjaśniła tuż przed rozpoczęciem zajęć Martyna Trębacz, uczennica Gimnazjum Nr 1. - Uznałyśmy, że to dobry pomysł i zdecydowałyśmy się przyjść. - Bardzo lubię historię, interesuję się nią - dodała Małgosia Piotrowska, koleżanka Martyny. -To właśnie zainteresowania skłoniły mnie do tego, żeby wziąć udział w zajęciach. Tematyka jest na razie tajemnicą...

Na zajęciach przeważali gimnazjaliści. Nie oznacza to jednak, że zabrakło starszych miłośników historii. - Pani profesor na lekcji historii powiedziała nam o takim spotkaniu i zdecydowałem się przyjść, ponieważ jest ono związane z moimi zainteresowaniami - wytłumaczył Daniel Kwaczyński. - Moim ulubionym okresem jest XVII wiek. A dziś oczekuję, że poznam ciekawą historię naszej okolicy.

Nasze legendy
Licealista doskonale odgadł tematykę zajęć. Pani Dorota przedstawiła bowiem młodym historykom najciekawsze zdarzenia, które miały miejsce na terenie ziemi rawskiej. W pierwszej kolejności historyczka opowiedziała o skarbie ukrytym na terenie liceum - bransoletom, które ukryte w glinianym garnku, przetrwały blisko 3400 lat. Nauczycielka przypomniała młodzieży również opowieść o pochłoniętym przez Anielską Górę diable, a także tragiczną historię rawskiej księżnej Ludmiły. - Dzięki powiązaniom dynastycznym, opowieść dotarła na dwór czeski, a następnie do Anglii - kontynuowała pani Dorota. - Tam zapoznał się z nią William Szekspir i tak powstała „Zimowa Opowieść". Różnica w brzmieniu opowieści polega na tym, że akcja dzieje się na Sycylii, zaś chłopiec jest w niej dziewczynką.

Pasy szubrawcowi
Niewiele osób wiedziało również, i że w XVI w. Rawa słynęła z tkanych pasów. Tkany materiał ozdabiano srebrnymi kołami, co stanowiło lokatę kapitału. Prawdopodobnie z Rawą związane jest również słowo „szubrawiec". - W XVI wieku w rawskim zamku znajdował się skarb kwarciany - wyjaśniła Dorota Błażejewska. - Kiedy szlachta nie dostawała żołdu, wówczas przyjeżdżała do Rawy, stawała pod zamkiem i żądała wypłaty pieniędzy. Często dochodziło do potyczek, co dla mieszkańców stało się bardzo uciążliwe.

Łacińskie „sub Rawa" Oznacza „pod  Rawą". Określenie to zaczęło kojarzyć się z łotrami, gotowymi do bójki. Tak prawdopodobnie „sub Rawa" przekształciła się w szubrawcę...

Dziennikarka za tydzień
Niestety nie odbyły się zaplanowane na sobotę pierwsze warsztaty dziennikarskie. Powód - brak chętnych. - Jeszcze raz bardzo serdecznie zapraszamy na warsztaty dziennikarskie, internetowe i pisarskie - mówi Beata Iwszkiewcz.
Spotkania będą odbywały się cyklicznie w piątki i soboty. W październiku planujemy także wycieczkę po najciekawszych zakątkach całego powiatu. Projekt zakończy się wydaniem publikacji poświęcę powiatowi rawskiemu.

Najbliższe spotkanie rozpocznie w piątek o godzinie 16. Warsztaty dziennikarskie natomiast podobnie jak przed tygodniem zaplanowano na sobotnie przedpołudnie (od godziny 11).